KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8565047
nr 856 5047
Oswaldo Guayasamin
(1919-1999), Ecuador
Gouache, Oswaldo Guayasamin (1919-1999), Flodlandskap, signerad GuayasamÃn, 52x72, Enligt Verenice GuayasamÃn på Fundación Guayasamin troligen utförd under konstnärens första resor till Santo Domingos ursprungsbefolkning
Oswaldo GuayasamÃn, ecuadoriansk målare, skulptör och konsthantverkare född i Quito, Ecuador 1919, död i USA 1999.
Utrop:
50.000 kr
Såld:
25.000 kr
måndag 28 oktober 2013
kl 18:36:17
14/10 19:33:12
- Klassiska
28 okt
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Oswaldo Guayasamin
Läs mer om Oswaldo Guayasamin
Gouache